Kompaktné odovzdávacie stanice tepla (KOST) sa stávajú neodmysliteľnou súčasťou moderného centralizovaného zásobovania teplom (CZT) v mestách.
Ide o technický systém, ktorý sa nachádza na konci celého tepelného systému pri spotrebiteľovi. Týmto systémom sa dá prejsť na ekonomickejšiu prevádzku výroby a rozvodu tepla z dôvodu prechodu zo štvorrúrkového systému na dvojrúrkový.
Kompaktné odovzdávacie stanice tepla môžeme rozdeliť:
a) Podľa spôsobu napojenia sekundárneho rozvodu na:
- tlakovo závislé
- tlakovo nezávislé
b) Podľa teplonosného média na:
- teplovodné
- horúcovodné
- parné
Stanice sú riešené buď ako systém na prípravu ÚK alebo na prípravu TÚV, prípadne ako kompaktný systém s prípravou ÚK a TÚV spolu. Tieto stanice sú konštruované tak, aby zaberali čo najmenší priestor a sú vybavené výmenníkmi tepla, regulačnými prvkami, čerpadlami a systémom riadenia pre plne automatický chod prevádzky podľa zadaných parametrov. Malé rozmery staníc umožňujú minimalizovať priestory strojovne. Ďalšou výhodou pri tomto systéme vykurovania je, že každé odberné miesto kde je KOST nainštalovaná si môže nastaviť svoje parametre ÚK aj TÚV nezávisle na ostatnom systéme.
V príprave ÚK je to dosiahnuté výmenníkom, ktorý sa nachádza medzi vodou, ktorá prichádza z kotolne a vodou, ktorá ide do radiátorov. Automatický systém riadenia potom podľa zadaných parametrov upravuje výstupnú teplotu vody do radiátorov. Keď je systém takto oddelený – teda tlakovo nezávislý, tak okruh, kde ide voda do radiátorov, môže pracovať pri inom tlaku ako primárna voda z kotolne. Vďaka tomu všetky vykurovacie telesá a armatúry môžu byť navrhnuté napr. na menší tlak ako to muselo byť pri vykurovaní priamo bez výmenníka.
TÚV je pripravovaná priamo v KOST, čo prináša rýchlu odozvu na požadované parametre, bezproblémové meranie jej spotreby a odbúranie strát na jej dopravu z väčšej vzdialenosti ako to je u štvorrúrového systému CZT.